BZW06-94B
DigiKey Part Number
4878-BZW06-94BCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZW06-94BTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW06-94B
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
152V Clamp 3.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
EDA/CAD Models
BZW06-94B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Cut Tape (CT)
Bulk
Part Status
Active
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
94V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
105V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
152V