BZW06-188
DigiKey Part Number
4878-BZW06-188CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZW06-188TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW06-188
Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
301V Clamp 2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
EDA/CAD Models
BZW06-188 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Cut Tape (CT)
Bulk
Part Status
Active
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
188V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
209V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
301V