BAS70-04W | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-BAS70-04W-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS70-04W |
Description | DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection 70 V 70mA Surface Mount SC-70, SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS70-04W Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 5 ns |
Manufacturer Diotec Semiconductor | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V |
Packaging Tube | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Part Status Discontinued at DigiKey | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Series Connection | Qualification AEC-Q101 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V | Package / Case SC-70, SOT-323 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 70mA | Supplier Device Package SOT-323 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA | Base Product Number |
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |