1.5KE6.8CA
DigiKey Part Number
4878-1.5KE6.8CATB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8CA
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 150A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE6.8CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V