ZXTP23140BFHTA
DigiKey Part Number
ZXTP23140BFHTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTP23140BFHCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTP23140BFHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP23140BFHTA
Description
TRANS PNP 140V 2.5A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 140 V 2.5 A 130MHz 1.25 W Surface Mount SOT-23-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 1A, 5V
Mfr
Power - Max
1.25 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
130MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2.5 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
140 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
280mV @ 250mA, 2.5A