ZXTN08400BFFTA
DigiKey Part Number
ZXTN08400BFFTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTN08400BFFCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTN08400BFFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTN08400BFFTA
Description
TRANS NPN 400V 0.5A SOT-23F
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 400 V 500 mA 40MHz 1.5 W Surface Mount SOT-23F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXTN08400BFFTA Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 50mA, 5V
Mfr
Power - Max
1.5 W
Frequency - Transition
40MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
SOT-23-3 Flat Leads
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
400 V
Supplier Device Package
SOT-23F
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
175mV @ 100mA, 500mA