ZHCS350TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Torex Semiconductor Ltd
Diode 40 V 350mA Surface Mount SOD-523
ZHCS350TA
DigiKey Part Number
ZHCS350TATR-ND - Tape & Reel (TR)
ZHCS350TACT-ND - Cut Tape (CT)
ZHCS350TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS350TA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD523
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZHCS350TA Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
12 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 25V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
350mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 350 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)