SMBJ85A-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ85A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ85A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ85A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85A-13-F
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ85A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V