SMBJ28A-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ28A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ28A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ28A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28A-13-F
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ28A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V