SDT8A60VP5-13
DigiKey Part Number
31-SDT8A60VP5-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT8A60VP5-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDT8A60VP5-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT8A60VP5-13
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 8A POWERDI 5
Detailed Description
Diode 60 V 8A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 8 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C