SDT5H100LP5-7
DigiKey Part Number
SDT5H100LP5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDT5H100LP5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDT5H100LP5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT5H100LP5-7
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 5 A