SDT30B100D1-13
DigiKey Part Number
SDT30B100D1-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDT30B100D1-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDT30B100D1-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT30B100D1-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO2523
Detailed Description
Diode 100 V 30A Surface Mount TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDT30B100D1-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 100 V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 30 A