SDM20U40Q-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2.094
Datasheet
Diode 40 V 250mA Surface Mount SOD-523
SDM20U40Q-7
DigiKey Part Number
31-SDM20U40Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDM20U40Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDM20U40Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM20U40Q-7
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 200 mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)