SBRT5A50SA-13
DigiKey Part Number
SBRT5A50SA-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT5A50SA-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT5A50SA-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT5A50SA-13
Description
DIODE SBR 50V 5A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 5A Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
SBRT5A50SA-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 5 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 50 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A