SBRT20U60SP5-7
DigiKey Part Number
SBRT20U60SP5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT20U60SP5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT20U60SP5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT20U60SP5-7
Description
DIODE SBR 60V 20A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 20A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRT20U60SP5-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 20 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A