SBR8M100P5Q-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 15.405
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Diode 100 V 8A Surface Mount PowerDI™ 5
SBR8M100P5Q-13
DigiKey Part Number
SBR8M100P5Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR8M100P5Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR8M100P5Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR8M100P5Q-13
Description
DIODE SBR 100V 8A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 8 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)