SBR8A60P5-13
DigiKey Part Number
SBR8A60P5-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR8A60P5-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR8A60P5-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR8A60P5-13
Description
DIODE SBR 60V 8A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 8A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 8 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A