SBR2U100LP-7
DigiKey Part Number
SBR2U100LP-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR2U100LP-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR2U100LP-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2U100LP-7
Description
DIODE SBR 100V 1.5A X1DFN14113
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1.5A Surface Mount X1-DFN1411-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
X1-DFN1411-3
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1.5 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)