SBR10M100P5Q-13
DigiKey Part Number
SBR10M100P5Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10M100P5Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10M100P5Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10M100P5Q-13
Description
DIODE SBR 100V 10A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
245pF @ 4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)