LM4040D33FTA
DigiKey Part Number
31-LM4040D33FTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-LM4040D33FTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-LM4040D33FTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040D33FTA
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±1% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4040D33FTA Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Diodes Incorporated
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
75 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%