LM4040D25FTA
DigiKey Part Number
LM4040D25FTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040D25FCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040D25FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040D25FTA
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Diodes Incorporated
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
73 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%