LM4040B33QFTA
DigiKey Part Number
31-LM4040B33QFTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-LM4040B33QFTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-LM4040B33QFTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040B33QFTA
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Cathode
70 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
15 mA
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
100ppm/°C