GDZ4V3LP3-7
DigiKey Part Number
GDZ4V3LP3-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
GDZ4V3LP3-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
GDZ4V3LP3-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ4V3LP3-7
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±5% Surface Mount X3-DFN0603-2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
X3-DFN0603-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V