DP350T05-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DP350T05-7 |
Description | TRANS PNP 350V 0.5A SOT-23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 350 V 500 mA 50MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DP350T05-7 Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 20 @ 50mA, 10V |
Mfr | Power - Max 300 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 50MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 350 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 5mA, 50mA | Base Product Number |