DMTH10H1M5STTW-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H1M5STTW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H1M5STTW-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H1M5STTW-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H1M5STTW-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI10
Detailed Description
N-Channel 100 V 386A (Tc) 4.92W (Ta), 535.7W (Tc) Surface Mount PowerDI1015-16
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
214 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13039 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
4.92W (Ta), 535.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI1015-16
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 20A, 10V