DMTH10H010LCTB-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H010LCTB-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H010LCTB-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H010LCTB-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H010LCTB-13
Description
MOSFET N-CH 100V 108A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 108A (Tc) 2.4W (Ta), 166W (Tc) Surface Mount TO-263
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMTH10H010LCTB-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53.7 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2592 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta), 166W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 13A, 10V