DMT4002LPS-13
DigiKey Part Number
31-DMT4002LPS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT4002LPS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT4002LPS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT4002LPS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 100A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Ta) 2.3W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT4002LPS-13 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
116.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6771 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.3W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type K)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA