DMP32M6SPS-13
DigiKey Part Number
31-DMP32M6SPS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP32M6SPS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP32M6SPS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP32M6SPS-13
Description
MOSFET P-CH 30V 100A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 100A (Tc) 1.3W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
158 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8594 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type K)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 20A, 10V