DMP3068L-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 41.813
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 57.339
Datasheet
Vishay Siliconix
P-Channel 30 V 3.3A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
DMP3068L-13
DigiKey Part Number
31-DMP3068L-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP3068L-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP3068L-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP3068L-13
Description
MOSFET P-CH 30V 3.3A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.9 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
708 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 4.2A, 10V