DMN60H080DS-7
DigiKey Part Number
DMN60H080DS-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN60H080DS-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN60H080DS-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN60H080DS-7
Description
MOSFET N-CH 600V 80MA SOT23-3
Detailed Description
N-Channel 600 V 80mA (Ta) 1.1W (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.7 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100Ohm @ 60mA, 10V