DMN6040SSDQ-13
DigiKey Part Number
DMN6040SSDQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN6040SSDQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN6040SSDQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN6040SSDQ-13
Description
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SO
Detailed Description
Mosfet Array 60V 5A (Ta) 1.3W Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN6040SSDQ-13 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.4nC @ 10V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1287pF @ 25V
Digi-Reel®
Power - Max
1.3W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5A (Ta)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 4.5A, 10V
Supplier Device Package
8-SO
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA