DMN2004WK-7
DigiKey Part Number
DMN2004WKDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2004WKDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2004WKDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2004WK-7
Description
MOSFET N-CH 20V 540MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 540mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN2004WK-7 Models
Category
Vgs (Max)
±8V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150 pF @ 16 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
200mW (Ta)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-323
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 540mA, 4.5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA