DMN2004K-7
DigiKey Part Number
DMN2004KDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2004KDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2004KDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2004K-7
Description
MOSFET N-CH 20V 630MA SOT23-3
Detailed Description
N-Channel 20 V 630mA (Ta) 350mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN2004K-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150 pF @ 16 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
350mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 540mA, 4.5V