DMN10H220LQ-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 100 V 1.6A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-23-3
DMN10H220LQ-7
DigiKey Part Number
31-DMN10H220LQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN10H220LQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN10H220LQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN10H220LQ-7
Description
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT23-3
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.3 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
401 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 1.6A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA