DFLZ15Q-7
DigiKey Part Number
31-DFLZ15Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DFLZ15Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DFLZ15Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ15Q-7
Description
DIODE ZENER 15V 1W POWERDI 123
Detailed Description
Zener Diode 15 V 1 W ±5% Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFLZ15Q-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Impedance (Max) (Zzt)
1 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 11 V