DFLR1600-7
DigiKey Part Number
DFLR1600-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLR1600-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLR1600-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLR1600-7
Description
DIODE STD 600V 1A POWERDI123
Detailed Description
Diode 600 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFLR1600-7 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 600 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A