BZX84C18-7-F
DigiKey Part Number
BZX84C18-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C18-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C18-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18-7-F
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms