BZT52C2V4LP-7
DigiKey Part Number
BZT52C2V4LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C2V4LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C2V4LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C2V4LP-7
Description
DIODE ZENER 2.4V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 250 mW ±8% Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±8%
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms