BZT52C13LPQ-7
DigiKey Part Number
31-BZT52C13LPQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C13LPQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C13LPQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C13LPQ-7
Description
DIODE ZENER 13V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 250 mW ±6.53% Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.53%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V