B2100Q-13-F
DigiKey Part Number
31-B2100Q-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-B2100Q-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-B2100Q-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2100Q-13-F
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SMB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
7 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
75pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SMB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)