B1100B-13-F
DigiKey Part Number
B1100B-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
B1100B-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
B1100B-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1100B-13-F
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B1100B-13-F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 1 A