AZ1117CR-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AZ1117CR-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ1117CR-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ1117CR-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117CR-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ1117CR-3.3TRG1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Series
PSRR
70dB (120Hz)
Digi-Reel®
Protection Features
Thermal Shutdown
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-243AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
15V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V