AP7343-25W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7343-25W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7343-25W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7343-25W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343-25W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA