AP7331-12SNG-7
DigiKey Part Number
31-AP7331-12SNG-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7331-12SNG-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7331-12SNG-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7331-12SNG-7
Description
IC REG LINEAR 1.2V U-DFN2020-6
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA U-DFN2020-6
Category
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
85 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V