AP7315-18W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7315-18W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7315-18W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7315-18W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7315-18W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.25V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.44V @ 150mA