AP3015KTR-G1
DigiKey Part Number
AP3015KTR-G1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP3015KTR-G1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP3015KTR-G1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP3015KTR-G1
Description
IC REG BOOST ADJ 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
34V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
1.2V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
12V