AP2205-28W5-7
DigiKey Part Number
AP2205-28W5-7DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2205-28W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-25
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA