AP2139AK-1.8TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2139AK-1.8TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2139AK-1.8TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2139AK-1.8TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2139AK-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Control Features
Enable
Part Status
Last Time Buy
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 250mA