AP2127K-2.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2127K-2.8TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2127K-2.8TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2127K-2.8TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2127K-2.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
PSRR
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA