XBP24CZ7UITB003 is Obsolete and no longer manufactured.
Digi
In Stock: 17.006
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
Digi XBee Tools
XBP24CZ7UITB003
DigiKey Part Number
602-1861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7UITB003
Description
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C